Aleksandra Mladenović: STILSKE VEŽBE

Beleška

Čovek ulazi u biblioteku. Iz ranca vadi pozajmljene knjige i stavlja ih na pult ispred bibliotekarke. Ona ih uredno zavodi i pita gospodina želi li nešto da čita. Nemajući posebnu želju, čovek odlučuje da se prošeta kroz redove knjiga ne bi li našao nešto za sebe. Nakon desetak pročitanih poleđina najnovijih knjiga, pronalazi odgovarajuću. Stavlja je na pult. Bibliotekarka, uz osmeh, zavodi knjige i pohvaljuje izbor. Čovek  izlazi iz biblioteke.

Moja priča – Sećanje

Da, sećam se kad sam je prvi put video. Ušao sam u biblioteku. Odmah sam primetio pramenove njene duge crne kose, uvijene tako da svaki pramen stoji tamo gde baš treba Radila je za pultom. Iz ranca sam vadio pozajmljene knjige i stavljao ih ispred nje nadajući se da će se u tim sekundama moj pogled na njoj što duže zadržati. Bila je izuzetno lepa. Lice joj je bilo čisto, bez i jedne nepravilnosti. Oči crne, krupne, a usne pune, prekrivene nežnim ružom. Dok je knjige uredno zavodila, gledao sam tu kraljevsko belu put, put ruske princeze. Odmah mi se dopala. Kad je progovorila, kad me je pitala da li želim nešto da čitam, izgubio sam se. Spisak sam zaboravio. Odlučio sam da prošetam kroz redove knjiga ne bi li smislio način kako da je pozovem na piće. Želeo sam da je upoznam. Okretao sam desetine poleđina najnovijih knjiga. Da ne bi posumnjala u moju neposvećenost književnosti, što je bilo od izuzetne važnosti u tom trenutku, uzeo sam knjigu mog kolege. Stavio sam je na pult ispred nje. Nisam imao dovoljno hrabrosti, ćutao sam, a ona je uz osmeh pohvalila izbor. Izašao sam. Nikada nisam toliko razočarao sebe.

Negacije

To nije bilo ni u prodavnici, ni u kafiću, nego u biblioteci. Čovek iz ranca nije izvadio ni pivo, ni cigarete, već knjige. Nije ih stavio ispred kontejnera, ni ispred  prodajnog štanda, nego na pult ispred bibliotekarke. Nije hteo da ih proda, ni da ih kupi, nego da ih vrati. Čovek se nije prošetao parkom, ni korzoom, nego kroz redove knjiga. Nije morao da pročita jednu, dve, nego desetine poleđina knjiga ne bi li našao odgovarajuću. Nije gledao ni knjige iz srednjeg veka, ni one iz prošlog, nego najnovije. Bibliotekarka se nije rugala izborom, nije ga ni analizirala, nego ga je pohvalila. Čovek nije izašao iz kafane, ni iz kladionice, nego iz biblioteke

Logička analiza

Ulazak.

Biblioteka. To je mesto radnje.

Čovek. Glavna ličnost.

Ranac.

Pozajmljene knjige.

Pult. Pult biblioteke. Objekat radnje.

Vraćanje knjiga.

Bibliotekarka. Ona je druga ličnost.

Zavođenje knjiga.

Reči.

Izgovorene reči.

Šetanje.

Šetanje kroz redove knjiga.

Odluka.

Osmeh.

Reči.

Pohvala.

Izlazak iz biblioteke.

Završen događaj.

Recenzija izdavača

U svom novom romanu, u kojem je ostao dosledan svom maniru, krimi pisac XY, potrudio se da na scenu izvede izuzetne ličnosti na svakodnevnim lokacijama. Fabula romana zbiva se, dakle, u jednoj biblioteci, gde se junak ove priče susreće sa bibliotekarkom i sa njom razgovara. Odabir odgovarajuće knjige pokrenuće lavinu pitanja koja kriju mračnu tajnu civilizacije. Poslednja epizoda u kojoj junak izlazi iz biblioteke, neočekivan je obrt situacije u kojoj će čitalac uživati. Ceo roman odiše spretnošću autora da od jednostavne situacije načini filmsku atmosferu.

Published by